Liigafinaalit EHT:n ilotulitusta

Liigafinaalit EHT:n ilotulitusta

Taekwondon liigafinaalit keräsivät lauantaina 30.11. Helsinkiin yli 450 ottelu- ja liikesarjakilpailijaa. Liikesarjoissa ratkottiin samalla Suomen mestaruudet viiden osakilpailun kokonaissaldosta. EHT:n kilpailijat saivat yhteensä kahdeksan SM-mitalia. Vastaavaa liikesarjojen SM-mitalisumaa ei seuran historia tunne! Päivää täydensivät ottelun liigakauden 2013 kaksi kultaa ja hopea.

SM-mitaleista kirkkaimpia olivat Eevi Huuskosen (kadettitytöt), Essi Labartin (alle 29-vuotiaat naiset) ja Johanna Nukarin (alle 39-vuotiaat naiset) yksilökullat. Huikea taidonnäyte seuran naisilta! Muita SM-mitaleja olivat Mico Knutssonin (kadettipojat) ja Willie Zhangin (alle 17-vuotiaat miehet) yksilöpronssit, Johannan synkron (yli 29-vuotiaat) SM-kulta, Essin synkron (alle 29-vuotiaat) SM-hopea sekä Eevin ja Willien parisarjan (alle 29-vuotiaat) SM-pronssi. Micon ja Willien SM-mitalit olivat heidän ensimmäiset yksilösarjoissa, loistava saavutus sekin.

Liigafinaalit2013_Essin tuuletus.jpg

Liikesarjojen ilves- ja harrastajasarjojenkin EHT:n tulokset olivat upeita: neljä mitalia ja seitsemän pistesijaa. Näissä sarjoissa nähtiin nimittäin eniten osallistujia, muun muassa kelta-/vihreävöisissä naisissa 16, sinivöisissä naisissa kymmenen sekä alempivöisissä 11-13-vuotiaissa ja ilvespareissa yhdeksän.

Myös otteluliigassa 2013 saavutettiin mitalisijoja. Eevi voitti liigakultaa sarjassa C1-tytöt alle 41 kg. Helmi Härkönen pisti vielä paremmaksi: vaikka oli läsnä vain syksyn kilpailuissa, saavutti silti B1-liigakultaa sarjassa alle 63 kg ja hopeaa sarjassa alle 68 kg. Eevi keskittyi lauantaina poomseiluun, mutta Helmillä oli kolme hyvää osakilpailuottelua. Ensin pisteen tappio venäläiselle alle 63 kg –sarjan semifinaalissa, tuloksena 3. sija jonka tuomat pisteet riittivät liigasarjan voittoon. Sitten tuli siisti otteluvoitto semifinaalissa alle 68 kg –sarjassa. Finaaliottelun harmittavan häviön myötä sarjan 68 kg liigavoitto liukui vain 0,4 pisteen päähän!

Liigafinaalit2013_Helmi_Simo.jpg

Helsingin osakilpailun pisteen ottelutappio koitui liigapronssin menetykseksi Micolle: Mico oli niukasti neljäs C1-poikien alle 33 kg –liigasarjassa vuonna 2013. Milla Knutssonin ensimmäinen ottelu C1-liigasarjassa ei vielä liigapisteitä tuonut. Willie palasi Helsingissä tauon jälkeen ottelukehiin ja piti vauhtia pronssin veroisesti harrastajasarjassa, vaikka ei saanutkaan otteluvoittoa.

Ja vielä päivän liigaosakilpailujen tulokset lyhyesti:

Liikesarjaliiga:

  • 1. sija: Eevi (kadettitytöt), Essi (alle 29-v. naiset), Johanna (alle 39-v. naiset), Johanna (ryhmä yli 29-v.)
  • 3. sija: Mico (kadettipojat), Willie (alle 17-v. miehet), Essi (ryhmä alle 29-v.)
  • pistesija: Eevi ja Willie 4. (parit alle 29-v.)

Liikesarjan ilves- ja harrastajasarjat:

  • Kultaa: Milla ja Viivi Kuisma (alempivöiset parit)
  • Hopeaa: Milla (kelta-/vihreävöiset naiset), Erica Äyrämöinen (alempivöiset 11-13 v.)
  • Pronssia: Helmi, Milla ja Viivi (ryhmä)
  • Pistesijat: Helmi 4. (sinivöiset naiset), Matti Huuskonen 4. (vihreä-/sinivöiset miehet), Alexander Kokko 4. ja Jan Äyrämöinen 5. (alempivöiset 11-13-v.), Viivi 5. (kelta-/vihreävöiset naiset), Helmi ja Matti 5. (ylempivöiset parit), Erica ja Jan 6. (ilvesparit)

Ottelu, liiga ja harrastajat:

  • Hopeaa: Helmi (B1-liiga alle 68 kg)
  • Pronssia: Helmi (B1-liiga alle 63 kg), Willie (B2 alle 78 kg)
  • Pistesijat: Mico (C1-liiga alle 33 kg), Milla (C1-liiga alle 47 kg)

Lisäksi Milla voitti lasten taitomurskauskisassa sarjansa 12-14-vuotiaat, 8-5 kup.

Liigafinaalit2013_Helmi_Milla_Viivi.jpg

Onnittelut kaikille kilpailijoille hienosta kilpailupäivästä ja –menestyksestä! Helsingin Ruskeasuon kisahallissa oli yleisössä sekä EHT:n harrastajia että kilpailijoiden perheenjäseniä/tuttavia. Kiitokset kannustuksesta ja kisafiiliksen nostatuksesta!

Lisää liikesarjojen SM-mitalisteista voit lukea Helsingin Sanomista ja Länsiväylästä .


Liittyviä kirjoituksia

Samankaltaisia kirjoituksia