Syksy 2018 tuonut mukanaan ison nipun mitaleja ja hyviä suorituksia ottelukilpailuista

Syksy 2018 tuonut mukanaan ison nipun mitaleja ja hyviä suorituksia ottelukilpailuista

Syksyllä 2018 Espoo Hwarang Team on osallistunut kaksiin kotimaisiin ottelukilpailuihin: Porvoossa  29.9. ja Vantaalla 27.10. Lisäksi kärkiottelijamme ovat otelleet kahdessa kansainvälisen G1- tason kilpailussa; Polish Openissa 15.-16.9. ja Riga Openissa 6.-7.10. Olemme myös järjestäneet yhden oman salikilpailutapahtuman Papinniityn salilla. Tämän vuoden puolella on luvassa vielä ainakin yhdet kotimaiset kilpailut, kun liigafinaalit otellaan Eurassa 24.11. Todennäköisesti saamme lisäksi vielä yhdet oman seuran salikilpailut myös järjestettyä, joten kaikki innokkaat mukaan ottelemaan!

Toistaiseksi kultamitaleja on kotimaassa saavutettu tänä syksynä viisi kappaletta, joista liigan puolelta oteltuja on Helmi Härkösen kaksi sarjavoittoa -57kg sarjasta. Harrastajapuolen kultamitaleista kaksi kappaletta on napannut Niklas Niemi ja yhden kappaleen Elmo Eskola. 

EHT / HTKD -ottelujoukkue onnistui saavuttamaan  myös ensimmäisen kansainvälisen G1-tason kultamitalinsa, kun Helsingin taekwondoseuran Otto Susiluoto voitti Riga Open turnauksessa neljä otteluaan ja koko sarjan kadettipoikien -33kg sarjassa.

Hopeamitaleja on saavutettu tänä syksynä neljä kappaletta. Liigan puolelta ainoa hopeamitali kuuluu Helmille -62kg sarjasta. Harrastajapuolelta Sonya Salutskij, Lassi Kohvakka ja Veeti Kohvakka nappasivat loput kolme hopeamitalia.

Pronssimitaleja EHT kahmaisikin mainituista kilpauiluista, jopa kahdeksan kappaletta. Liigapuolella Ahmet Polat x2 (C1- 41kg), Vertti Salminen (B1 -63kg) ja Helmi Härkönen (R1 -62) keräsivät pronssimitalit mukaansa. Harrastajista pronssille ovat yltäneet Meah Stiller, Sonya Salutskij ja Marc Tiittanen.

Kansainvälisillä kentillä mitalit HTKD / EHT -ottelujoukkueella ovat menneet HTKDn Otolle, joka Rigan kultamitalin lisäksi nappasi pronssia Puolasta. Aikuisten kivikovassa naisten -57kg sarjassa Helmi onnistui nappaamaan selkeän otteluvoiton valkovenäläisestä vastustajastaan Riga Openissa. Kaksi muuta syksyn vastustajaa Helmillä ovat olleet  Grand Prix tason ottelijoita Latviasta ja Iso-Britanniasta, joita Helmi hyvällä ottelullaan haastoi, muttei onnistunut vielä voittamaan. Ahmet Polat ja Maria Kirjavainen (HTKD) ovat esittäneet myös hyviä otteita syksyn kv.kilpailuissa, mutta vastaan arvotut ottelijat ovat vielä olleet liian kovia paloja voitettavaksi.

Työn tekoa jatketaan ja otteluporukkamme on avoin kaikille aiheesta innostuneille. Tilaa on niin aloittelijoille, kuin kokeneemmillekkin harrastajille. Otteluharjoitukset ovat aina torstaisin (nuoret ja aikuiset) ja sunnuntaisin (lapset + nuoret/aikuiset). Lisäksi yhteistyöhömme Helsingin taekwondoseuran kanssa kuuluvat molemmin puolin avoimet otteluharjoitukset. Helsingissä on seuramme harrastajille avoimia ottelutreenejä aina maanantaina(nuoret/aikuiset), tiistaina (lapset/nuoret), torstaina (kaikille) ja perjantaina (kaikille). Lisätietoa näistä voi kysellä otteluvalmentajaltamme Simolta.


Samankaltaisia kirjoituksia