EHT:n kilpailijat tahkosivat 14 SM-mitalia

EHT:n kilpailijat tahkosivat 14 SM-mitalia

Tampereen SM-viikolla käytiin taekwondon liikesarjojen ja ottelun SM-kilpailut ja Tampere Cup viikonloppuna 8.-9.7.2017. Espoo Hwarang Teamista Suomen mestaruuksista kilpaili lauantaina kahdeksan kilpailijaa liikesarjoissa ja yksi ottelussa. Tuloksena oli ennätykselliset 14 SM-mitalia: viisi kultaa, kolme hopeaa ja neljä pronssia liikesarjoissa sekä hopea ja pronssi ottelussa. Lisäksi saldona oli hyviä pistesijoituksia. Sunnuntaina harrastajien ja juniorien Tampere Cup -ottelukilpailuun osallistui kolme EHT:n junioria kaikki mitaleilla. Liikesarjoissa seuran ykkösvalmentajana toimi Milla Knutsson ja ottelussa Simo Siltanen. Kiitokset myös liikesarjojen EHT:n kiireistä lauantaita avustaneille valmentajille.

Liikesarjat

SM-kultaa

 • Johanna Nukari: naiset alle 40 v. ja ryhmät yli 30 v. (ryhmässä Budokwai Taekwondon Triin Saviauk ja Manse Taekwondon Niina Virtala)
 • Eevi Huuskonen: 1517 v.  junioritytöt, parit alle 17 v. (parina Kuopion Taekwondon Veeti Koivistoinen) ja ryhmät alle 17 v. (ryhmässä Mudon Naam Suomalainen ja Klaukkalan Taekwondon Tara Tuokko)

SM2017_naistrio.jpg

SM2017_trio_Eevi.jpg

SM-hopeaa

 • Mico Knutsson: 1517 v. junioripojat ja parit alle 17 v. (parina Mudon Naam Suomalainen)
 • Mia Knutsson: 1214 v. kadettitytöt

SM-pronssia

 • Matti Huuskonen: miehet yli 40 v.
 • Sirpa Huuskonen: naiset yli 40 v.
 • Pranav Punaganti: 1214 v. kadettipojat
 • Johanna: parit yli 30 v. (parina Helsingin Taekwondoseuran Kim Rejman)

SM-pistesijat

 • Patricia Uuskoski: 4. sija junioritytöissä
 • Sirpa ja Matti: 4. sija pareissa yli 30 v.
 • Mia: 4. sija alle 17 v. pareissa (parina TU11:n Methasit Kopisto)
 • Patricia ja Pranav: 6. sija alle 17 v. pareissa


SM2017_Sirpa_Matti.jpg

Ottelu

SM-hopeaa

 • Helmi Härkönen: naiset alle 62 kg

SM-pronssia

 • Helmi: naiset alle 57 kg 

Tampere Cup

 • Patricia Uuskoski: hopeaa (B2-juniorit alle 62 kg)
 • Gisela Tilgmann: kultaa (C2-juniorit alle 58 kg)
 • Nikolaj Tilgmann: hopeaa (D2-juniorit alle 30 kg)

Tarkemmat liikesarja- ja ottelutulokset löydät täältä .

SM2017_EHT.jpg

SM-liikesarjoissa Johannalle, Eeville ja Micolle henkilökohtaiset SM-mitalit olivat aikaisemmilta vuosilta tuttu juttu. Johannalle Suomen mestaruus oli jo kymmenes yksilösarjoissa. Tänä vuonna seuraan saatiin kuitenkin neljä uutta yksilösarjojen SM-mitalistia: Matti, Sirpa, Pranav ja Mia. 

EHT:n kilpailijoille kertyi tänä vuonna seuroista eniten liikesarjojen SM-mitaleja. Eevi sai puolestaan liikesarjojen kirkkaimman saaliin: kolme SM-kultaa. Juniorien yksilösarjoissa ja junioripareissa oli mukavasti osallistujia ja taistelu sijoista välillä tiukkaa. Tässä mielessä näissä sarjoissa saavutetut pistesijatkin ovat arvokkaita, kuten Patrician taistelu 4. sijalle. EHT:n junioriedustus onkin kauttaaltaan lupaava tulevia vuosia ajatellen.

SM2017_Katsomo.jpg

SM-ottelussa sarjassa alle 57 kg Helmi sai ensimmäisellä kierroksella vastaan sarjan lopulta voittaneen Noora Rannikon. Ottelu kääntyi vastustajalle pistein 1013 ja tuloksena oli SM-pronssi Helmille. Sarja alle 62 kg sujui juohevammin: ensimmäisestä ottelusta voitto lukemin 30-6. Finaalissa tuli kuitenkin harmittava tappio pistein 1016 ja tuloksena siis SM-hopea.

Tampere Cup toi vielä loppusilauksen ottelumitaleihin: yksi kulta ja kaksi hopeaa seuran junioreille.

Lämpimät onnittelut kilpailijoille! Urheilijat ovat tehneet paljon sitoutunutta työtä, ja nyt se kantoi tulosta mitalien ja hyvien sijoitusten muodossa. Valmentajat, vanhemmat ja muut taustajoukot ansaitsevat myös kiitoksen korvaamatonta tukea urheilijoille. Nyt on ansaittu loma edessä ja sitten syksyä ja uusia haasteita ja tavoitteita päin!

kuvat: Hanna Knutsson (1,6), Ari Koivistoinen (2-5)


Samankaltaisia kirjoituksia