Kaudenpäättäjäistilaisuus ja vyökokeet la 15.12.Haluamme toivottaa seuramme harrastajat perheineen tervetulleiksi kauden päätöstilaisuuteemme lauantaina 15.12., jonka yhteydessä pidämme vyökokeet kaikille ikäryhmille. Tapahtumapaikkana on Kuninkaantien lukion liikuntasali (Kaivomestarinniitty 2, Espoo). Tapahtuma itsessään on maksuton (pl. vyökokeet), eikä vaadi ennakkoilmoittautumista.

We welcome all members of our club with their families to participate in our season ending and belt test event on Saturday 15.12. in Kuninkaantien lukio (Kaivomestarinniitty 2, Espoo). More information in English at the end of this letter.

Mistä on kyse?

Espoo Hwarang Team on kasvanut viimeisten vuosien aikana yli 300 jäsenen kokoiseksi seuraksi ja haluamme järjestää tilaisuuden, joka kokoaa seuran porukan yhteen. Luvassa on leikkimielistä treenailua, johon myös perheenjäsenet voivat osallistua mukaan. Esittelemme myös lajia ohjaajien ja taitavien harrastajiemme toimesta. Palkitsemme vuoden ansioituneita harrastajia, sekä tietysti ahkeria ohjaajiamme. Lisäksi kauden aikana ahkerasti treenanneet ja vyökoeluvan saaneet harrastajamme saavat tilaisuuden jälleen korottaa vyöarvoaan osallistumalla vyökokeeseen. Vyökokeisiin liittyvä tarkempi ohjeistus alempana.

Tapahtuma järjestetään aamupäivän aikana kello 10-13 välillä. Vyökokelaiden ilmoittautuminen 9.30-10.00.

Vyökokeeseen:

Vyökokeet tullaan pitämään useammassa eri ryhmässä samaan aikaan. Vyökokeeseen osallistuminen edellyttää aina etukäteislupaa oman ryhmän ohjaajalta. Ohjaajat monesti merkitsevät harjoituskortteihin vyökoeluvasta. Myös sanallinen lupa riittää. Jos olet epävarma itsesi/lapsesi vyökoeluvasta, niin kysy asiasta rohkeasti ryhmäsi ohjaajalta.

Vyökokelaiden tulee ilmoittautua tapahtumapäivänä paikan päällä 9.30-10.00 välillä. Vyökoemaksut hoidetaan ilmoittautumisen yhteydessä käyttäen MobilePay:tä tai pankki/luottokorttia. Toivomme vanhempien olevan lapsensa mukana vähintään ilmoittautumisen ajan.

HUOM! 4-6-vuotiaiden ryhmissä harjoittelevat. Tälle ikäryhmälle vyökoeosuus tulee olemaan heti tilaisuuden alussa noin 30-45 minuuttia. Tämän jälkeen voitte jäädä seuraamaan tilaisuutta tai vyön saatuanne lähteä lauantaipäivän viettoon.

Seuramme käyttää lasten ryhmissä 4-6- & 7-11-vuotiaat lähtökohtaisesti kahden natsan käytäntöä ja aikuisissa puolestaan vain yhden natsan. Ero selittyy harjoitusten teemojen eroavaisuudella ja lasten leikinomaisemalla harjoittelumallilla. Lasten vyökoevaatimukset ovat hieman helpotettuja verrattuna aikuisiin.

Jos olet yli 12-vuotias ja treenaat lasten ryhmässä, niin keskustele asiasta vielä ohjaajiesi kanssa. 

Mitä mukaan?

Vyökokeeseen osallistuvan harrastajan tulee varautua mukaan siistillä taekwondopuvulla ja vyöllään. Mukaan kannattaa ottaa myös lämpimämpää vaatetta, jotka voi laittaa väliajoilla taekwondopuvun päälle. Perheenjäsenet, jotka haluavat osallistua mukaan yhteiseen verryttelyyn, voivat varautua tavallisilla sisäliikuntavaatteilla.

Myös omien terveellisten eväiden ja juomapullon mukaan ottaminen on suositeltavaa.
 
In english:

Espoo Hwarang Team has over 300 members and we wanted to organize an event to bring us all together. We will have some light training where also family members can attend. Also, we arrange some other activities like taekwondo show. The event is free of charge, but for belt test fees are normally.

During the event we have belt test for our members who have got permission to attend to it. The permissions are given by our instructors. If you are uncertain about your / your children’s permission to participate in the belt test, you can always ask that from the instructor of your group.

Take clean taekwondo uniform and belt with you. Also, we recommend taking some warmer clothing and some healthy snacks with you. The event will be held between 10.00 and 13.00. Registration for belt test will be from 9.30 to 10.00. For payments of belt test, you can use MobilePay or debit/credit card. Payments are made during registration.

Lisätietoa:
Juniorit:             Simo Siltanen 0400605951 / simo@hwarang.net
Aikuiset:            Juho Metsälä 0505512540 / juho@hwarang.net


Samankaltaisia kirjoituksia